Uluslararası Ticaret

BU BÖLÜMDE:

  İthalat ve ihracat kontrol düzenlemeleri, yaptırım ve boykot karşıtı kanunlar ve para aklamanın önlenmesine ilişkin kanunlar dahil geçerli uluslararası ticaret kanunlarına uymaya kararlıyız. Her birimiz, iş yaptığımız tüm ülkelerdeki ticaret kanun ve düzenlemelerine uyma sorumluluğuna sahibiz.

  Danaher küresel olarak büyümeye devam ettikçe, ürünlerin ve ihracat kontrolüne tabi ürün, teknoloji ve hizmetlerin ithalatıyla uğraşan çalışanlarımız, geçerli düzenlemeleri anlama ve bunları uygulama sorumluluğuna sahiptir. Bu tanım, ithalat ve ihracat kanunlarını, teknoloji kontrol planlarını, işleri veya tesisleriyle ilgili ihracat izinlerine ilişkin koşul ve hükümleri ve Danaher’in İthalat ve İhracat Uyum Politikalarını da içerir.

  İhracat Düzenlemeleri 

  Tüm ortaklar, ihracat kanunlarına uyma sorumluluğuna sahiptir. İhracat kontrol kanunları, ürün, hizmet ve teknolojilerin başka bir ülkeye aktarılmasını düzenler. İhracat kontrollerinin, e-posta iletileri ve ihracat kontrolüne tabi teknik verileri içerebilecek farklı sunuculara web üzerinden erişim sağlanması gibi ulusal sınırların ötesinde yapılabilecek pek çok farklı bilgi alışverişi türü için geçerli olduğunu unutmayın. ABD, ayrıca ihracat kontrolüne tabi belirli teknik verilerin ABD içerisinde yaşayan ve ABD vatandaşı olmayan kişilere aktarılmasını da kontrol etmektedir.

  İthalat Düzenlemeleri 

  Tüm ortaklar, ithalat kanunlarına uyma sorumluluğuna sahiptir. İthalat kanun ve düzenlemeleri, ürünlerin ithalatını düzenler. Bu kanunlar, yalnızca izin verilen ürünlerin ithalatçı ülkeye giriş yapmasını ve bu ürünler için doğru miktardaki harç ve vergilerin ödenmesini sağlar. Diğer konuların yanı sıra, ithal edilen tüm ürünlerin mal sınıflandırması/nomenklatürü, ticari değeri ve menşe ülkesine dair doğru bilgileri saklamamız gerekir.

  İhracat ve İthalat Düzenlemeleri

  Şirketimiz veya müşterilerimiz adına ürün veya hizmetlerin ulusal sınırların ötesine aktarılması sürecine dahilseniz, nerede olursanız olun bu kanunlara uymanız gerekir. ABD kanunları, yerel ticaret kanunlarıyla çelişiyorsa, ABD kanunları geçerli olabilir. Bu konuda doğru rehberlik almak için her zaman Ticari Uyum Ekibine veya Hukuk Departmanına danışın.

  Para Aklamanın Önlenmesine İlişkin Kanunlar 

  Danaher, para aklamayı veya yasa dışı amaçlarla finansman sağlamayı yasaklayan tüm kanunlara uyar. “Para aklama”, belirli kişi veya grupların, yasa dışı faaliyetlerden elde edilen gelirleri gizlemeye veya yasa dışı gelirlerinin kaynağını yasal olarak göstermeye çalışmasını ifade eder. Tüm ortaklar, saygın müşterilerle, geçerli iş amaçları için ve yasal fonlarla iş yaptıklarından emin olmalıdır. 

  Para aklamanın önlenmesine yönelik tüm kanun ve düzenlemeleri bilmemiz ve bunlara uymamız çok önemlidir. Bu, ürün ve hizmetler için yalnızca onaylı ve belgeli ödeme uygulamaları aracılığıyla ödeme yapmamız ve almamız gerektiği ve olağan dışı müşteri işlemleriyle karşılaştığımızda tetikte olup sağduyulu davranmamız gerektiği anlamına gelir. 

  Potansiyel bir müşteri veya tedarikçinin nakit ödeme veya olağan dışı ödeme koşulları talep etmesi gibi “ikaz işaretlerine” dikkat edin. Para aklama faaliyetinden şüpheleniyorsanız, düşüncelerinizi açıkça dile getirin ve durumu bildirin.

  Daha fazlasını öğrenin:
  İthalat Politikası
  İhracat Politikası