Adil Ticaret ve Tedarikçi İlişkileri

BU BÖLÜMDE:
  Müşterilerimizin beklentilerinin karşılanması ve aşılması, onları dinlemekle başlar. Müşterinin sesinin dinlenmesi, ihtiyaçlarının anlaşılmasının ve üstün kalite sunulmasının anahtarıdır.

  Tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız, başarımıza ciddi katkılarda bulunmaktadır. Bizimle çalışmaya devam etmeye teşvik edilecekleri bir ortamın oluşması için, yasalara uygun ve etik muamele göreceklerinden emin olmaları gerekir. Bunun anlamı, asla manipülasyon, gizleme, gizli bilgilerin suistimali, yalan beyan veya diğer adil olmayan iş uygulamaları yoluyla kimseden adil olmayan bir şekilde faydalanmamamız gerektiğidir.

  • Malzeme satın alma ve iş ortağı seçme kararlarınızı ihtiyaç, kalite, hizmet, fiyat, şartlar ve diğer ilgili koşullar temelinde alın. Tedarikçilerle ilgili kararlarınızda kendiniz veya bir akrabanız için kişisel fayda veya kazanç sağlamayı değil, Danaher’in çıkarlarını gözetin.

  • Gizli ve tescilli bilgilerimizi ve ticari sırlarımızı, uygun olan yerlerde gizlilik sözleşmelerinin de imzalanmasını sağlayarak muhafaza edin. Ayrıca, tedarikçilerin Danaher’e verdiği gizli bilgileri veya kişisel verileri de koruyun.

  • İş ortaklarımızın, rüşvet ve yolsuzluk, çevre, istihdam, insan hakları ve güvenlik kanunları dâhil geçerli kanun ve düzenlemeleri ihlal ettiğine ilişkin işaretlere dikkat edin. Bir tedarikçinin eylemleri konusunda soru veya kaygılarınız varsa, konuyu müdürünüzle görüşün.

  Yalnızca geçerli yasal gereksinimlere ve insan kaynakları, çalışma, çevre, sağlık ve güvenlik standartlarımız dahil tüm standartlarımıza uyan tedarikçilerle iş yaparız. Tedarikçilerden beklentilerimiz Danaher Tedarikçi Davranış Kurallarında belirtilmiştir.

  Soru-Cevap

  Tedarikçilerimizden birinin temsilcisi, bir müşteriyle sözleşme yapmamıza yardımcı olabileceklerini iddia ediyor. Müşterinin başkan yardımcılarından birine lüks seyahat ve ağırlama imkanları teklif etmeyi planladıklarını düşünüyorum. Bu konuda bir şey yapmam gerekir mi?

  Evet, asla uygunsuz ve hatta yasa dışı bir rüşveti içerebilecek yöntemlerle sözleşme yapmayız. Tedarikçiyle olan ilişkimizi değerlendirmemiz ve bu bireyin faaliyetlerinin tedarikçinin iş yapma şeklinin bir yansıması olmadığından emin olmamız gerekir. Ayrıca zaman kaybetmeden müşteriye bu tedarikçinin bizim adımıza hareket etmediğini de bildirmemiz gerekir. Konuyu derhal Hukuk Departmanıyla görüşmeniz gerekir.

  Daha fazlasını öğrenin:
  Danaher Tedarikçi Davranış Kuralları
  Danaher Yolsuzlukla Mücadele Politikası