Bilgilerin Kullanımı

BU BÖLÜMDE:

  Gizli ve tescilli bilgilerin ve/veya ticari sırların yetkisiz olarak açıklanması, rekabet avantajımızı kaybetmemize veya Danaher için utanç verici durumların oluşmasına neden olabilir ve müşteri ve iş ortaklarımızla olan ilişkilerimize zarar verebilir. Bu nedenle, bu tür bilgilerin çok dikkatli kullanılması gerekir. Aşağıda bu tür bilgilere ilişkin bazı örnekler verilmiştir:

  • Toplu veya ürün bazında satış sonuçları,
  • Müşteri listeleri,
  • Ürün fiyat ve maliyet bilgileri,
  • Ortaklarımıza, müşterilerimize ve tedarikçilerimize ait kişisel veriler,
  • Sistemlerimize, ürünlerimize ve üretim süreçlerimize ilişkin teknik detaylar,  
  • İş stratejilerimiz ve
  • Ürün lansman planları.

  Ortaklarımız aşağıdakilerden emin olmalıdır:

  • Gizli bilgilerin yalnızca geçerli iş amaçlarıyla kullanıldığından ve açıklandığından.

  • Gizli bilgilerin, nasıl kullanılmaları, dağıtılmaları ve imha edilmeleri gerektiğini belirtecek şekilde uygun etiketlendiğinden.

  • Şifrelerin paylaşılmadığından ve arkadaşlar ve aileler dâhil diğer insanların bilgi teknolojisi kaynaklarımızı kullanmasına izin verilmediğinden.

  • Bilgilerin uygun izinler ve gizlilik sözleşmeleri olmadan iş ortakları dahil hiçbir üçüncü tarafa açıklanmadığından. Emin değilseniz, müdürünüze veya Hukuk Departmanına danışın.

  • Gizli bilgilerin diğer insanların kulak misafiri olabileceği halka açık yerlerde konuşulmadığından veya gizli bilgilerin, bilgisayarların, cep telefonlarının veya gizli bilgileri içeren diğer elektronik cihazların çalınabilecekleri veya diğer kişilerce erişilebilecekleri yerlerde bırakılmadığından.

  Bu yükümlülükler, Danaher’deki istihdamınız sona erdikten sonra da geçerli olmaya devam edecektir. Danaher’den ayrıldığınızda, Danaher’e ait gizli bilgileri ifşa edemez veya kullanamazsınız ve Danaher’e ait gizli bilgileri içeren materyallerin tüm nüshalarını ve cihazları iade etmeniz gerekir.

  Fikri Mülkiyet

  Fikri mülkiyet, pazarda rekabet avantajı sağlayabilecek buluşları, fikirleri, markaları ve orijinal eserleri ifade eder. Öncü yeniliklerden bahsederken kastettiğimiz şeyler bunlardır ve rakiplerimizden korunmaları gerekir. Danaher’deki istihdamınız süresince veya sonrasında bunların yetkisiz şekilde açıklanması veya suistimal edilmesi, Şirkete veya müşterilerimize zarar verebilir.  Fikri mülkiyet üreten tüm ortaklar, kendi Danaher Şirketlerinin söz konusu fikri mülkiyetin tanımlanmasına ve korunmasına ilişkin politika ve prosedürlerine uymalıdır.

  Üçüncü taraflar, gizli ve tescilli bilgilerini bize emanet etmektedir ve bu bilgileri özenle korumamız da aynı derecede önemlidir. Üçüncü taraflara ait gizli bilgiler, yalnızca geçerli bir lisansın veya diğer bir yasal kullanım hakkının açık koşullarına uygun şekilde kullanılmalıdır.

  Tescilli bilgilerin veya fikri mülkiyetin uygun şekilde kullanımı konusunda soru veya kaygılarınız varsa, lütfen Hukuk Departmanına danışın.

  Soru-Cevap

  Proje görevlerinde sıklıkla Şirkete ait gizli bilgilerle çalışıyorum. Projenin teslim süresi çok yaklaştı ve hafta sonunda da proje üzerinde çalışmam gerekiyor. Evde kişisel dizüstü bilgisayarımı kullanarak Şirkete ait gizli bilgilerle çalışmama izin veriliyor mu?

  Şirkete ait gizli bilgileri yalnızca Şirket tarafından verilen ve Şirkete ait gizli bilgilerin korunması için gerekli korumaların kurulu olduğu dizüstü bilgisayar, mobil cihaz veya taşınabilir depolama aygıtı/belleğinde saklayabilirsiniz.  Şirkete ait gizli bilgilerin Şirket tarafından verilmeyen bir cihazla indirilmesi, düzenlenmesi ve hatta bu tür bir cihazla bu bilgilere erişilmesi sizi ve Şirket bilgilerin çalınması veya kaybolması riskine maruz bırakacaktır. Bu durum ayrıca Danaher Bilgi Güvenliği politikasına da aykırıdır. 

  Daha fazlasını öğrenin:
  Fikri Mülkiyet Politikası
  Danaher Bilgi Güvenliği Politikası

  İçeriden Edinilen Bilgilerin Korunması

  İşlerinizin olağan seyri sırasında, Danaher’e veya diğer halka açık şirketlere ait önemli veya kamuya açık olmayan bilgilere erişebilirsiniz. Bu bilgilerin kişisel kazanç için kullanılması veya başkalarıyla paylaşılması, diğer yatırımcılar için adil olmamakla kalmaz, aynı zamanda da yasa dışıdır.

  • Asla ve bilgilere dayanarak Danaher dâhil hiçbir şirketin hisselerini, bonolarını, opsiyonlarını veya diğer menkul kıymetlerini almayın veya satmayın.

  • Önemli, kamuya açık olmayan bilgileri başkalarına iletmeyin (bu faaliyete “tüyo verme” adı verilmektedir).

  • Önemli ve kamuya açık olmayan bilgiler şunları içerebilir:

   • Şirket birleşmesi, şirket satın alma veya elden çıkarma haberleri.
   • Şirket hisselerinin halka arzının veya satışının planlanması.
   • Şirketle ilgili önemli düzenleyici işlemler veya önemli hukuk davaları.
   • Önemli yönetim değişiklikleri.
   • Önemli bir sözleşmenin kazanılması veya mevcut ve önemli bir sözleşmenin iptali.
   • Önemli bir yeni ürün, teknoloji veya hizmetin piyasaya sürülmesi veya mevcut ürün, teknoloji veya hizmetlerde önemli gelişmeler olması.
  • Ayrıca bazı ortaklar Danaher hisselerinin alım-satımına ilişkin faaliyetlerde bulunmalarının yasak olduğu “karartma dönemlerine” tabidir ve herhangi bir anda Danaher hisselerini alıp satmadan önce ön izin almaları gerekebilir.

  • Bir bilginin önemli ve kamuya açık olup olmadığı konusunda sorularınız varsa, Hukuk Departmanıyla temas kurun. 

  Soru-Cevap

  Müdürüm, Danaher’in satın almayı düşündüğü bir şirketle ilgili bazı mali materyaller hazırlamamı istedi. Bilgiler gizli ve henüz kamuya açıklanmamış durumda. İncelediğim bilgilere dayanarak, haberin kamuya açıklanmasından sonra satın alınacak şirketin hisselerinin çok hızlı yükseleceğini düşünüyorum. Satın almayı planladığımız şirketin hisselerini satın alamayacağımı biliyorum ama kendisi “içeriden” olmadığı için bu haberi kardeşime iletebilir miyim?

  Hayır. Gizli olduğu için, bu haberi başkalarıyla paylaşamazsınız. Söz konusu bilgiler aynı zamanda önemli ve kamuya açık olmayan bilgiler olabilir ve başkalarıyla paylaşılması “tüyo vermek” olarak değerlendirilebilir ki bu da kanuna ve politikalarımıza aykırıdır.

  İlgili politikalarımız hakkında daha fazla bilgi edinin