Soru Sormak ve Kaygıları Bildirmek

BU BÖLÜMDE:

  Yüksek etik ve dürüstlük standartlarımızı koruyabilmemiz için herkesin üstüne düşeni yapması gerekmektedir. Bir kanunun, Kurallarımızın veya politikalarımızın ihlal edildiğine inanıyorsanız, Düşüncelerinizi Açıkça Dile Getirin! Tüm gerçeklerden emin olmanız gerekmez. Yasadışı veya etik olmayan bir davranış görür veya böyle bir davranıştan şüphelenirseniz ya da sorularınız varsa, pek çok seçeneğiniz mevcut: 

  • Konuyu müdürünüzle görüşmek.

  • Yönetimin herhangi başka bir üyesiyle, İnsan Kaynakları, Hukuk Departmanı veya Dahili Denetmenle konuşmak.

  • İstediğiniz zaman, www.danaherintegrity.com adresinden Speak Up! ile temas kurabilirsiniz.

  Soru sorduğunuzda veya sorunları bildirdiğinizde, Danaher’in en yüksek etik ve uyum seviyelerine ulaşmasına ve bunları korumasına ve gelecekteki başarımızın temellerinin atılmasına yardımcı olmuş olursunuz.

  İhlallerin bildirilmesi konusunda unutulmaması gereken bazı diğer önemli noktalar:

  • Ortaklar, hiçbir ihlali o ihlale dâhil olan birine bildirmemelidir.

  • Kaygınızı dile getirmenize rağmen sorun çözülmezse, kaygınızı başka bir kanala iletmelisiniz.

  Speak Up! Kullanımı

  Speak Up! çağrı merkezi, Danaher’den bağımsızdır ve kadrosu bağımsız etik ve uyum uzmanlarından oluşmaktadır. Speak Up! gizli şekilde soru sormanızı, rehberlik istemenizi ve Kurallar, politikalar, kanunlar, kurallar veya düzenlemelere ilişkin olası ihlalleri bildirmenizi sağlar. Speak Up! çağrı merkezini haftanın 7 günü 24 saat kullanabilirsiniz. Speak Up! ile temas kurduğunuzda, operatör sizi dinleyecek, gerekiyorsa sorular soracak ve ardından bir özet rapor yazacaktır. Bu özet, değerlendirme ve gerekli eylemler için Danaher’e gönderilecektir. Ayrıca, www.danaherintegrity.com adresine giderek elektronik olarak bir şikâyet formu doldurabilir veya sorgulama yapabilirsiniz.

  Yerel kanunlar izin veriyorsa, isimsiz olarak aramayı tercih edebilirsiniz. Kimliğinizi açıklamayı tercih etmediğiniz sürece, Danaher aramayı kimin yaptığını veya Speak Up! programına kimin giriş yaptığını belirleyemez. Olabildiğince çok detay vermeniz (ör. kim, ne, ne zaman, nerede) önemlidir. Danaher’in ek bilgiye ihtiyacı olabileceğinden, size bir rapor numarası atanacak ve olası takip sorularına yanıt vermek için daha sonraki bir tarihte tekrar aramanız istenecektir.

  Gizlilik

  Speak Up! veya diğer herhangi bir kanal üzerinden sağlanan tüm bilgiler gizli tutulacaktır. Bazı durumlarda, bir soruşturma gerekmesi halinde, bilgiler yalnızca bilmesi gerekenlerle paylaşılabilir. Danaher’in kanunen belirli faaliyet türlerini bildirmesi gerekebilir.

  Misilleme Yasaktır

  Danaher, iyi niyetle bir sorunu bildiren veya bir soruşturmaya katılan hiçbir bireye karşı misilleme yapılmasına müsamaha göstermeyecektir. Size karşı misilleme yapıldığına inanıyorsanız veya bir misillemeye tanık olduysanız, yönetime bildirin veya Kurallarda listelenen kaynaklardan herhangi birini kullanın.

  Bir bildirimi “iyi niyetle” yapmanız, bildiriminizin soruşturulması sonucu mevcut herhangi bir görevi suistimal eylemini açığa çıkaracak olsun veya olmasın sahip olduğunuz bütün bilgileri vermeniz ve bildiklerinizi dürüstçe söylemeniz anlamına gelir.

  Soru-Cevap

  Üç ay önce, Speak Up! programını isimsiz olarak kullanmıştım. Yöneticimin, bir ihaleyi arkadaşına ait bir şirkete verdiğinden endişeleniyordum. Konu araştırıldı ve anladığım kadarıyla bazı eylemlerde bulunuldu. O zamandan beri, bazı ortaklar benimle konuşmayı ve önemli iletişimleri bana iletmeyi bıraktı ve bu durumun performansımı etkileyeceğinden endişeleniyorum. İş arkadaşlarımın bildirimi benim yaptığımı bildiklerini ve bana misilleme yaptıklarını hissediyorum. Bu misilleme mi? Ne yapmalıyım?

  Bu bir misilleme durumu olabilir. Konuyu müdürünüze bildirmek konusunda rahat hissetmiyorsanız, Speak Up! programını veya Kurallarda listelenen diğer kaynaklardan herhangi birini kullanın. İş arkadaşlarınızın davranışına neyin neden olduğunu belirlemek için kapsamlı bir soruşturma yapılacaktır. Soruşturma sonucunda bildiriminiz yüzünden misilleme yaptıkları ortaya çıkarsa, uygun eylemler gerçekleştirilecektir.

  Sorumluluk ve Disiplin

  Bir Kural, politika veya kanun ihlali oluştuğunda, ilgili kişiye karşı geçerli yasalara uygun şekilde iş sözleşmesinin feshine kadar varacak uygun disiplin cezaları uygulanacaktır. Bazı eylemler; kanuni takip, cezalar veya ceza davaları ile sonuçlanabilir.